Dnes

Datum: 17. 2. 2019, Čas:  14:28:02, svátek má Miloslava

Chlum Svaté Maří - Oficiální web


Vyhledávání


Cesta: Titulní stránka > Obec > O obci

 

O obci

 
 
 

 • kraj : Karlovarský
 • katastrální výměra : 471 ha
 • počet obyvatel : 292
 • průměrný věk : 37,9
 • název v latinských textech : Culma, Maria Culma
 • název v německých textech : Kulm, Maria - Culm
 • osobnost : Scherbaum Kurt (narozen 1929) - umělecký fotograf, novinář žijící v německém Lindau

Na severozápad od Sokolova, nad levým břehem řeky Ohře, se rozkládá v nadmořské výšce 539m n.m. malá obec, která v dnešní době čítá zhruba 300 obyvatel, Chlum Svaté Maří. Ještě v roce 1939 měla obec 1389 obyvatel.

V minulých letech byl vybudován přivaděč vody do obce a bylo zapotřebí, aby na něj navazovaly rozvody. Na rozvodech se začalo pracovat v roce 2003. K dokončení stavby došlo v roce 2006.

Zdejší kostel Nanebevzetí Panny Marie je tradičním místem, kde se konají již mnoho let poutě. Uskutečnila se zde druhá pouť celé plzeňské diecéze katolické církve za účasti sídelního biskupa mons. Františka Radkovského. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantní stavbou v Chlumu Svaté Maří. Díky poutím, které se zde konají každý rok, do malé obce zavítají tisíce turistů.

Od roku 2004 obec pokračuje ve zpracování územně plánovací dokumentace. Byla dokončena rekonstrukce vodovodního řadu v nákladu přibližně 3 mil.Kč. Obec v roce 2004 vydala nové pohlednice s novými fotografiemi obce.

V roce 2005 vyšla kniha o historii obce, texty zpracoval pan Dr.Vladimír Vlasák. Obec se stala zakládajícím členem mikroregionu Pod Chlumem, který si vzal za cíl oživení turistiky v tomto regionu.

V roce 2005 požádalo obecní zastupitelstvo o dotace v celkové výši 390 000,- Kč. Dotace byly využity na celkový rozvoj obce např. na výměnu obecního rozhlasu, opravu komunikací v obci a rekonstrukci fasády obecního úřadu.

Obec získala ocenění "objev roku" v rámci krajského kola soutěže Vesnice roku 2004. V roce 2005 se obec opět přihlásila do krajského kola soutěže Vesnice roku.

V prosinci 2006 byl dokončen ÚPO Chlum Svaté Maří.

V roce 2007 obec nechala provést opravu místní komunikace Mariánská a úpravu místního hřbitova, kde byly odstraněny staré neudržované hroby a navezena nová zemina. Dále byly zhotoveny a umístěny v obci informační tabule o historii obce v českém a německém jazyce. V roce 2005 vyšla brožura "Dějiny obce Chlum Svaté Maří", v roce 2007 byla tato brožura vydána v německém jazyce.

V roce 2008 obec nákladem cca 290.000,- Kč vybudovala přístřešek na zahradní techniku.

Na jaře v roce 2009 byla zahájena a téhož roku na podzim dokončena výstavba 1.etapy kanalizace. Dále byla provedena rekonstrukce opěrné zdi a vydlážděno okolí u Svaté studánky. Obec rovněž pokračovala v opravách místních komunikací a to opravou povrchu silnice na Zelený vrch a ulice z náměstí směrem k tenisovým kurtům.

Odkanalizování obce pokračovalo získáním dotace v roce 2010 v ulici Zahradní a nám. J. W. Goetheho.

Další etapa kanalizace navazuje v roce 2011 po získání dotace a to v ulicích Školní, Hornická a Mírová. Rovněž v témže roce byla provedena rekonstrukce historicky významné památky Kaple na Zeleném vrchu, současně probíhala rekonstrukce veřejného osvětlení kolem náměstí a směrem k tenisovým kurtům.

Poslední etapa kanalizace a to v ulici Mariánská, byla zahájena a dokončena v roce 2012, současně se pokračovalo v rekonstrukci veřejného osvětlení v ulicích Mariánská, Školní, Hornická a Mírová.

Souběžně s výstavbou kanalizace probíhala obnova vodovodního řadu. V obci Chlum Svaté Maří je v současné době rekonstruované veřejné osvětlení a veřejný rozhlas. Obec je celá napojená na kanalizaci, s výjimkou ulice Zelený vrch, a nový vodovodní řad, v celé obci jsou opravené komunikace, mimo ulice Mírová, kde se počítá s výstavbou dešťové kanalizace.

Realizace všech projektů byla provedena částečně s dotací a částečně z rozpočtu obce. Bez získání dotací z různých dotačních titulů by naše obec tak rozsáhlé projekty nemohla uskutečnit.

Pro turisty jsou k dispozici turistické známky, vizitky a deníky.

Na rok 2013 zastupitelstvo obce připravuje realizaci projektů :

 • zhotovení a umístění turistických informačních tabulí
 • odpočinkové místo pro poutníky u Kapličky na Zeleném vrchu
 • obnovu pomníku na náměstí J. W. Goetheho
 • vybudování dešťové kanalizace v ulici Mírová
 

Související odkazy

 
Rozbalit celý strom složek dokumentů

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > O obci

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém